تغذیه چیست؟ (تغذیه سالم چیست؟)

تغذیه چیست؟ (تغذیه سالم چیست؟)

انسان، برای انجام فعالیت های خود به انرژی نیاز دارد و کسب این انرژی تنها از راه تغذیه میسر می باشد. وقتی یک فرد از نظر تغذیه با مشکل مواجه شده و موادی را که باید به بدنش برسد دریافت نمی کند، عملا زمینه بروز بیماری های گوناگون را فراهم می کند. موضوعی که توجه به آن لازم و ضروری به نظر می رسد، تغذیه سالم است؛ این نوع تغذیه است که می تواند باعث حفاظت و صیانت از انسان در برابر عوامل بیماری زا گردد. چنانچه نمی دانید تغذیه چیست و چرا اهمیت دارد، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تغذیه سالم چیست؟

تغذیه چیست؟ تغذیه سالم چیست؟ چرا اهمیت دارد و چرا ما گاهی اوقات به آن بی توجهی می کنیم؟ تغذیه، شامل تمام چیزهای که انسان میل می کند. برخی از  متخصصان، تغذیه را برابر با سلامتی انسان می دانند؛ مواد خوراکی که انسان به بدن خود می رساند، در تعیین سلامتی جسم او تاثیر زیادی دارد؛ به همین جهت، توصیه می شود به تمام موادی که در طول روز مصرف می کنید توجه و دقت داشته و از خوردن آنچه که می تواند سلامت شما را به خطر اندازد، خودداری نمایید.

موضوع بسیار مهمی که در تغذیه مورد توجه می باشد، تغذیه از نوع سالم است. گروه های مختلف غذایی از جمله لبنیات، گروه نان، سبزی، میوه و گوشت باید در برنامه روزانه جای داشته باشند تا بتوان یک رژیم غذایی را کامل و سالم نامید. تغذیه سالم، در کودکان و نوجوانان اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ زیرا این دو گروه در حال رشد هستند و به همین جهت نیاز است که تغذیه سالمی داشته باشند. شاید جالب باشد که بدانید تغذیه حتی می تواند روی حال و احوال و یا خلق و خوی انسان نیز تاثیر گذارد.

تغذیه چیست؟

فواید تغذیه سالم چیست؟

در ادامه صحبت و پاسخ به سوال تغذیه چیست، لازم می دانیم در رابطه با فواید تغذیه سالم نیز نکاتی را اشاره کنیم. برخی از مهم ترین فواید غذای سالم به شرح زیر است:

  • یکی از مهم ترین فواید تغذیه سالم، کاهش وزن است. اغلب افرادی که تغذیه سالمی ندارند و مواد غذایی بی ارزش مصرف می کند، اضافه وزن داشته و به بیماری های ناشی از چاقی مبتلا هستند.
  • سلامت قلب از دیگر فواید توجه به تغذیه سالم می باشد. قلب هر فرد، مهم ترین عضو بدن اوست و کسانی که به تغذیه سالم اعتقادی ندارند، نمی توانند توقع داشته باشند قلبشان در نهایت سلامت کار کند.
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نیز از دیگر مزیت ها و فواید تغذیه سالم به شمار می رود.
  • کاهش بروز انواع سرطان نیز می تواند یکی از فواید توجه به تغذیه باشد.
  • افزایش رشد قدی و مغزی کودکان نیز دیگر فایده مصرف مواد غذایی سالم می باشد.
  • افرادی که به رژیم غذایی سالم توجه می کنند، انرژی لازم برای انجام تمامی کارهای روزانه را خواهند داشت و می توانند به وظایف خود به خوبی عمل کنند.
  • سلامت، شادابی و طراوت پوست و مو از دیگر فواید تغذیه سالم می باشد.

اصول تغذیه چیست؟

اصول تغذیه چیست، موضوع دیگری است که می بایست در مورد آن نیز نکاتی را ارائه کنیم. موضوع مهمی که در اصول تغذیه سالم به چشم می خورد، رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی است. در برخی رژیم های کاهش وزن، برای آنکه فرد کاهش وزن سریع تری را تجربه کند، برخی مواد غذایی را حذف می کنند؛ باید بگوییم، این روش یکی از غلط ترین و پر حاشیه ترین روش های کاهش وزن در جهان به شمار می رود. کسانی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند، باید از همه گروه های غذایی مصرف کنند و هیچ ماده ای را حذف نکنند.

متخصصان تغذیه بر این باورند، در یک رژیم غذایی سالم کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها باید در جای خود و به اندازه مصرف شوند. برای مثال، پروتئین را در نظر بگیرید؛ افراد برای آنکه بتوانند انرژی لازم برای فعالیت های روزانه شان را کسب کنند به این ماده نیاز دارند. چربی های سالم نیز در حفاظت از قلب و مغز انسان تاثیر بسزایی دارند. کربوهیدرات ها نیز برای تامین انرژی مورد نیاز بدن انسان لازم و ضروری به نظر می رسند و حذف آن می تواند مشکلات جسمانی متفاوتی را در بدن ایجاد کند.

تغذیه سالم چیست

سوء تغذیه چیست؟

بعد از آشنایی با تغذیه از نوع سالم، خوب است در مورد سوء تغذیه چیست، هم صحبت کرده و ابهاماتی که بعضا ممکن است در این رابطه وجود داشته را حل کنیم. برخی افراد تصور می کنند، زمانی یک فرد به سوء تغذیه مبتلا می شود که هیچ نوع ماده غذایی را دریافت نکند. دقت داشته باشید، این یکی از تعاریفی است که برای سوء تغذیه بیان می کنند؛ هستند افرادی که در طی روز حجم زیادی از غذایی را مصرف می کنند، اما وقتی به دکتر مراجعه می کنند، به آنها اعلام می شود که سوء تغذیه دارند.

سوء تغذیه شرایط و زمینه را برای بروز انواع بیماری های جسمی و یا شاید هم روحی فراهم می کند. در افرادی که به سوء تغذیه مبتلا هستند، بروز بیماری های قلبی، مشکلات چشمی، دیابت و کاهش رشد مشاهده می شود. این عارضه از جمله عوارضی است که در سراسر دنیا و خصوصا در کشورهایی که از نظر مالی فقیر هستند، مشاهده می شود.

توجه داشته باشید، سوء تغذیه به دو شکل: نقص در تغذیه و مصرف مواد غذایی در حجم زیاد، خود را نشان می دهد. کسانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، کمبود آهن، ید و روی دارند.

جمع بندی

تغذیه چیست، موضوعی بود که ما در این متن در خصوص آن، با شما صحبت کردیم و علاوه بر آن سعی کردیم به بررسی و صحبت در مورد فواید تغذیه سالم نیز بپردازیم. همان طوری که در ابتدای متن گفتیم، تغذیه سالم یکی از راه هایی است که به افزایش کیفیت زندگی انسان کمک می کند. بی توجهی به نوع تغذیه، انسان را به شدت آسیب پذیر و شکننده می کند. چنانچه قصد دارید روند زندگی خود را با سلامتی و تناسب اندام توام کنید، توصیه می کنیم در دوره تغذیه و تناسب اندام نیک اندیشان شرکت کنید. در این دوره آموزشی، هر آنچه که می باید در خصوص تغذیه سالم بدانید به شما آموزش داده خواهد شد.

برای ثبت نام در دوره آموزش تغذیه نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش تغذیه نیک اندیشان؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

آیا نیک اندیشان به جز دوره تغذیه ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی ، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره مراقبت از پوست ، دوره کمک های اولیه و امدادگری ، دوره اپراتور لیزر (دوره لیزر موهای زائد) ، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره mmt

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
دستیار دندانپزشک کیست؟ و چه وظایفی دارد؟
نوشته بعدی
غذاهای چاق کننده و سالم کدامند؟ و مناسب برای افزایش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image