طراحی سایت چیست (همه چیز درباره طراحی وب سایت )

طراحی سایت چیست ؟( همه چیز درباره طراحی  وب سایت جامع و کاربردی )

شاید بار‌ها و بار‌ها  این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که چرا طراحی سایت مهم است و اصلا به چه معنا و مفهومی می باشد؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است: طراحی سایت به  این معنی می باشد که کسب و کار خودمان را در بستر اینترنت که به صورت عمومی قابل نمایش است به اشتراک بگذاریم و از ابزارهای فروشگاهی برای فروش محصولاتمان بهره ببریم.

در صورتی که بخواهید خیلی ساده از کنار این موضوع بگذرید میتواند آینده شغلی شما را با ابهام روبه رو کند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم در این مقاله هر آنچه که در مورد طراحی سایت نیاز دارید را، به طور جامع و کاربردی به شما ارائه دهیم تا با حوزه ی محبوب طراحی سایت به خوبی آشنا شوید. پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 😊

مراحل طراحی سایت

 مراحل طراحی سایت

 برای اینکه یک سایت را طراحی کنید به طور کلی چهار مرحله اساسی در پیش رو خواهید داشت که ما در ادامه این مقاله آن‌ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 طراحی وایرفریم سایت

طراحی وایرفریم سایت، در اولین قدم از طراحی سایت، شما باید به نیاز مشتری خود توجه بسیار زیادی داشته باشید و دقیقا متوجه این موضوع شده باشید که مشتری از شما چه چیزی می خواهد و اینکه سایت مورد نظرش چه قابلیت هایی داشته باشد.

خب ببینید، بعد از  مشخص شدن موضوع سایت، که در چه حوزه ای می باشد، شما باید یک نمای کلی از سایتی که می خواهید آن را طراحی کنید، به همراه نقشه کلی آن، در ذهن خود در نظر بگیرید و یا بر روی کاغذ آن ها را یادداشت کنید. چرا که این نقشه و طرح اولیه، به شما کمک می کند تا سرعت خود را در روند طراحی سایت افزایش دهید. مثلا میتواند نحوه چیدمان بخش های مختلف سایت که به چه صورت باشد و یا چه المان هایی در آن قرار بگیرد تا نیاز کاربر را بر طرف کند و دیگر مواردی که برای یک سایت عالی و بی نظیر لازم است را برای شما مشخص می کند.

 طراحی گرافیکی سایت

دومین مرحله از طراحی سایت به بخش طراحی گرافیکی سایت مر بوط می شود که در این مرحله نوبت طراحی کردن سایت از بعد گرافیکی  سایت می باشد. منظور از اینکه طراحی گرافیکی سایت انجام شود این است که با استفاده از نرم افزار های مخصوص  مانند طراحی وایفر فریم های رنگ و لعاب داده شده با در نظر گرفتن نوع کار اینترنتی که قصد راه اندازی آن را با کمک سایت دارید رنگ بندی و کار های گرافیکی سایت انجام می شود

 کد نویسی و برنامه نویسی سایت

 بعد از اینکه مراحل بالا به طور کامل و صحیح انجام شد نوبت به مرحله سوم می رسد که در این مرحله برنامه نویسی کردن سایت انجام می شود.

برنامه نویسی سایت که مرحله مهم در طراحی سایت می باشد، مانند دو مرحله قبل ابتدا نیاز و خواسته مشتری مد نظر قرار می گیرد و سپس با در نظر گرفتن خواسته مشتری مشخص میشود که از چه روشی برنامه نویس سایت انجام شود. دراین بخش طراح سایت از روش های مختلف و متفاوتی استفاده میکند. بدین منظور طراحان سایت می توانند از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنند مانند ورد پرس یا اینکه می توانند فریم ورک اختصاصی کار را از صفر برنامه نویسی کنند.  تصمیم گیری در این رابطه که کدام مورد استفاده شود  بستگی به هزینه دارد که مشتری توان پرداخت ان را دارد و با در نظر گرفتن این فاکتور‌ها تصمیم نهایی برای برنامه نویسی سایت گرفته می شود.

وظایف طراح سایت

وظایف یک طراح سایت

شخصی که طراحی سایت را بر عهده می گیرد دارای وظایف خاص خود می باشد و در زمان آغاز طراحی وظیفه ی هر طراح شرح داده میشود. برای اینکه یک سایت کاملا حرفه ای طراحی شود احتیاج به دو تیم یا دو شخص است.

در طی مراحل یک تیم باید بخش طراحی را و ظاهر سایت را سرپرستی کند و به طور کامل و بدون نقص آن را انجام دهد و تیم دیگر برای  ساخت قسمت  کد های سمت سرور‌ها و یا طراحی قسمت مدیریت سایت فرایند را پیش ببرد.

تنها با داشتن دو تیم در هر طراحی سایت شما می توانید یک سایت عالی برای کسب و کار خود داشته باشید.

برای طراحی یک سایت چه ابزار هایی مورد نیاز است ؟

حتما اولین ابزاری که برای طراحی یک سایت به ذهن شما خطور می کند  یک کاپیوتر حرفه ای و قدرت مند می باشد، باید بگوییم درست فکر کرده اید اولین ابزاری که برای طراحی یک سایت مورد نیاز است یک کامپیوتر خوب و قوی می باشد که بتواند  به راحتی برنامه های گرافیکی و کد نویس‌ها را به مرحله اجرا در بیاورد و در وسط کار هنگ نکند. دومین ابزار مورد نیاز برای طراحی کردن یک سایت زبان های برنامه نویسی یا فریم ورک‌ها  هستند که مربوط به زبان برنامه نویسی می باشد و با در نظر گرفتن سلیقه و خواسته های مشتری و مدلی که برای سایت انتخاب شده است انتخاب می شوند.

 انواع مختلف طراحی سایت

 هر سایتی به طور کلی به دو دسته قابل تقسیم است که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

طراحی سایت با روش  استاتیک

 طراحی یک سایت با این روش بدین صورت می باشد که مدیر سایت این امکان را ندارد که بتواند در محتوای سایت تغیرات ایجاد کند و برای اینکه بتوانند محتوای سایت را تغییر دهند باید یک فرد آشنا با طراحی را استخدام کرده تا محتوا را برای آن‌ها تغییر دهد. امروزه که سیستم های مدیریت محتوا خیلی حرفه ای هستند و با روی کار آمدن ورد پرس و استفاده کردن از این سایت‌ها به شدت افزایش یافته است و به طور معمول برای شرکت های کوچک و یا سایت هایی که مربوط به معرفی می باشد و نیاز به تغییر محتوا ندارد این روش استفاده می شود.

طراحی سایت  با روش داینامیک

 معمولا سایت هایی که با این روش طراحی می شوند بسیار پویا تر هستند و در طراحی آن‌ها از دو بخش فرانت اند و بک اند استفاده می شود.  مفهوم پویا و داینامیک بودن سایت به این معنا می باشد  که محتوای این گونه سایت‌ها توسط مدیر سایت ‌ها قابل تغییر است و دیگر  نیاز به استخدام کسی برای تغییر محتوا نمی باشد و شما می توانید هر روز یک صفحه جدید با مطالب متفاوت و جدید در سایت خود قرار دهید معملا از این روش در سایت‌ها خبری و اخبار یا مجلات استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image