دوره dba حضوری یا غیر حضوری؛ کدام یک بهتر است؟

دوره غیر حضوری dba یا حضوری؟⭐کدام بهتر است؟

در طی دو سال اخیر، شیوه ای نوین برای برگزاری دوره های dba به وجود آمده است که آن هم دوره dba غیر حضوری می باشد. از زمانی که تعداد زیادی از دور های دی بی ای غیر حضوری شدند همواره یکی از سوالات چالش برانگیز افراد این بوده دوره حضوری بهتر است یا غیر حضوری. در این مقاله قرار است به این سوال پاسخ بدهیم.

دوره dba چیست؟

دوره های dba یا دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار از قدیم الایام جهت آموزش مدیران سازمان ها و شرکت های مختلف برای ارتقاء کسب و کارشان وجود داشته است. دوره دی بی ای بالاترین سطح آموزشی و تخصصی را در میان دوره های دیگر مدیریت کسب و کار دارد.

هدف این دوره در حقیقت این است که مدیر یک سازمان چگونه می تواند کسب و کار خود را از حالت سنتی به شیوه های نوین و مدرن مدیریتی سوق بدهد. هر چند شیوه برگزاری دوره ها ممکن است تغییر کرده باشد، اما هر دو دوره dba غیر حضوری و حضوری دارای یکسری اهداف مشخص هستند.

خصوصا که امروزه با مفهوم جدید و مدرنی به نام دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال روبرو هستیم و اکثر کسب و کار های سراسر جهان، از این شیوه نوین برای بازاریابی کسب و کارشان استفاده می کنند که خود یکی از تکنیک های نوین مدیریتی محسوب می شود.

 دوره آموزش dba، دوره‌ ای برای مدیران و افرادی است که علاقمند به کشف علل موانع و بحران‌ های یک سازمان هستند. با گذراندن مباحث دوره دی بی ای، یاد می ‌گیرید که چگونه راه حل‌ های جدید برای مشکلات درون یا برون سازمانی پیدا کنید. در مدیریت حرفه ای کسب و کار، این تنها داشتن مدرک dba نیست که اهمیت دارد، بلکه باید مهارت و تجربیات لازم برای اداره کردن یک بیزینس را نیز کسب کنید.

 البته که آنچه آموزش داده می شود صرفا محدود به مدیریت نیست، بلکه بهبود و توسعه ارتباطات درون و برون سازمانی، کار بر روی منابع انسانی و بعضا آموزش آنها و … نیز از جمله اهداف دوره dba غیر حضوری محسوب می شود. کسب مدرک دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار شما را با آخرین تحقیقات، نظریه‌ ها و اطلاعات بازرگانی و مدیریت آشنا می‌ کند. اکنون که به طور کامل با دوره دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار آشنا شدید، می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که دوره dba غیر حضوری بهتر است یا حضوری؟

دوره dba برای چه کسانی مناسب است؟

دوره dba حضوری یا غیر حضوری؛ کدام یک بهتر است؟

این دو دوره از چندین لحاظ با یکدیگر تفاوت هایی دارند، البته باید ذکر کنیم که دارای شباهت هایی نیز هستند. اول اینکه اهداف هر دو دوره تقریبا یکسان است. هر دو بر روی تقویت مهارت ها و آموزش تکنیک های نوین مدیریتی تمرکز دارند. اولین تفاوت آنها در هزینه شان می تواند باشد. مسلما از آنجایی که شما برای شرکت در دوره dba غیر حضوری تنها به یک لپتاپ یا موبایل احتیاج دارید و همچنین موسسه برگزار کننده دوره لازم نیست برای حضور شما تدارکاتی ببیند، هزینه دوره کمتر خواهد بود. البته باید ذکر کنیم که امروزه برخی از دوره های دی بی ای مانند دوره dba تحول دیجیتال نیک اندیشان هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری برگزار می شود. یعنی شما پس از ثبت نام در دوره به هر طریقی که مایل بودید می توانید در دوره شرکت کنید.

تفاوت دیگر این دو دوره می تواند در مدرکی باشد که پایان دوره به شما اعطا می شود. در برخی از دوره های غیر حضوری ممکن است مدرکی در پایان دوره به شما داده نشود یا اینکه باید هزینه مدرک را همراه با هزینه دوره پرداخت کنید. البته از آنجایی که مدرک پایان دوره در مورد دوره های مدیریت کسب و کار اهمیت قابل توجهی دارد، در دوره dba غیر حضوری این مدرک اکثرا اعطا می شود.

مزیتی که دوره غیر حضوری دارد، آسان و راحت بودن دسترسی به دوره است. شما می توانید در شهری دیگری ساکن باشید و در دوره dba مدیریت پروژه غیر حضوری که مایل ها دورتر و در شهر دیگری برگزار می شود شرکت کنید. در نتیجه به نظر می رسد دوره dba غیر حضوری انتخاب بهتری و آسان تری نسبت به دوره حضوری باشد.

دوره dba برای چه کسانی مناسب است؟

خب از آنجایی که این دوره مهارت های مدیریتی و شیوه های نوین برای ارتقاء یک سازمان را آموزش می دهد، در نتیجه این دوره برای مدیران یا کارشناسان سازمان ها یا شرکت های مختلف مناسب است. البته این بدین معنا نیست که علاقمندان به یادگیری مهارت های مدیریتی نمی توانند در آن شرکت کنند.

تفاوت دوره dba غیر حضوری با دوره mba

تفاوت دوره dba غیر حضوری با دوره mba چیست؟

دوره mba چیست؛ یکی از سوالات متداول کسانی است که نمی دانند تفاوت این دوره و دوره dba غیر حضوری در چیست. فرقی نمی کند که دوره های ام بی ای و دی بی ای به صورت حضوری برگزار می شوند، و یا به صورت غیر حضوری؛ تفاوت های این دو رشته در حضوری بودن و یا غیر حضوری بودن آنها نیست. این دو، تفاوت های بنیادی و اساسی با هم دارند. برخی از مهم ترین تفاوت های mba و dba به شرح زیر است:

 • یکی از عمده ترین و اصلی ترین تفاوت هایی که بین ام بی ای و دی بی ای وجود دارد، سطح است. دوره دی بی ای از دوره ام بی ای در سطح بالاتری قرار گرفته است؛ به بیان دیگر، dba نسبت به mba تخصصی تر است.
 • هدف اصلی در ام بی ای، حل کردن چالش هایی است که یک سازمان با آنها درگیر است؛ اما کسانی که در dba حضور پیدا می کنند، یاد می گیرند مسائل و مشکلاتی را که وجود دارد، تحلیل و بررسی کنند. علاقه مندان به حضور در دوره های دی بی ای، وارد فضای تحقیق خواهند شد.
 • از دیگر تفاوت هایی که می توان بین ام بی ای و دی بی ای مشاهده کرد، مخاطبان این دو هستند. مخاطبان mba هر گروهی می توانند باشند، اما مخاطبان dba باید کسانی باشند که قبلا دوره ی ام بی ای را پشت سرگذاشته اند.

 مثلا حتی کسانی که دوره ام بی ای بازرگانی را ممکن است نگذرانده باشند (که به نوعی پیش نیاز محسوب می شود) ممکن است شرکت در دوره dba بازرگانی برایشان کارامد تر باشد.

آیا دوره dba غیر حضوری میتواند بهترین دوره dba باشد؟

برای آنکه بتوانیم از دوره dba غیر حضوری به عنوان بهترین دوره dba یاد کنیم، باید اول ببینیم که چه کسانی می خواهند در دوره های غیر حضوری شرکت کنند. اگر فرض کنیم یکی از دانشجویان در منطقه ای دور از محل برگزاری کلاس ها زندگی می کند، کلاس های غیر حضوری می توانند برای او بهترین باشند. بنابراین، شرایطی که دانشجو در آن قرار دارد، تعیین کننده ترین عامل در انتخاب روش استفاده از دوره است.

البته، کسانی که به صورت غیر حضوری در دوره ها شرکت می کنند مزیت های زیادی را از دست می دهند؛ از جمله این مزیت ها می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • در دوره های حضوری، دسترسی به امکانات و تجهیزات، راحت تر است.
 • امکان تعامل با دانشجویان و استادی که کلاس را برگزار می کند، از دیگر جنبه های مثبتی است که می توان در کلاس های حضوری مشاهده کرد.
 • گاهی اوقات، کیفیت دوره های حضوری از کیفیت دوره های آنلاین و غیر حضوری بهتر است.

هر دو دوره می توانند کیفیت مد نظر را داشته باشند، اما عاملی که این وسط تعیین کننده است وضعیت و شرایط دانشجو است. با وجود همه این ها توصیه می کنیم اولویت خود را بر شرکت در دوره های حضوری قرار دهید.

بررسی دوره dba غیر حضوری

بهترین گرایش dba برای شرکت در دوره غیر حضوری dba کدام است؟

حال که با تمامی گفته ها و بررسی های انجام شده تصمیم گرفته اید، دوره dba را به صورت غیر حضوری پشت سر بگذارید، حتما برایتان این سوال پیش می آید که بهترین گرایش dba کدام است؟

پاسخ به این سوال کار راحت، و البته درستی نیست. هر گرایش dba، مختص به یک شغل و منصبی است که مقایسه آن با دیگر دوره ها امکان پذیر نیست، اما می توان گرایش ها را بر اساس میزان بازار کار و اهمیت آن ها در یک سازمان باهم مقایسه کرد.

در لیستی که در ادامه قرار داده ایم، گرایش هایی از دوره dba معرفی شده اند که بازار کار بهتر و بیشتری نسبت به بقیه دارند؛ البته یادآوری می کنیم که سایر گرایش ها نیز در حوزه های مرتبط به خود، موقعیت های شغلی زیادی دارند. این گرایش ها به این شرح اند:

 • گرایش بازرگانی
 • گرایش بازاریابی
 • گرایش مالی
 • گرایش حسابداری
 • گرایش تجارت الکترونیک
 • گرایش مدیریت راهبردی
 • گرایش فناوری و اطلاعات IT
 • گرایش سلامت و پزشکی

تنها چیزی که هر گرایش را در مقایسه با گرایش های مشابه متمایز می کند، مدرک پایان دوره و اعتبار آن است. مسلما دوره های حضوری و معتبر در مؤسساتی مانند نیک اندیشان، اعتبار بیشتر و محتوای آموزشی مفید تری نسبت به دوره غیر حضوری dba دارند.

بهترین گرایش dba برای شرکت در دوره غیر حضوری dba کدام است؟

شرایط ثبت نام در رشته dba چیست؟ چه کسانی در دوره dba غیر حضوری شرکت می کنند؟

درست است که دوره dba غیر حضوری اهداف خاص خود را دارد و به مدیران کمک می کند تا در حوزه کاری و مدیریتی خود با درایت و توانمندی بالایی عمل کنند، اما سوال مهمی که در اینجا که باید به آن پاسخ داده شود، این است که شرایط ثبت نام در رشته dba چیست؟ آیا همه کسانی که می خواهند در حوزه مدیریتی شان با هوشمندی رفتار کنند، می توانند در این دوره شرکت کنند؟

پاسخ ما به سوال بالا منفی است و در واقع هر کسی و با هر شرایطی نمی تواند در این دوره حضور پیدا کند. برخی از مهم ترین شرایط حضور و ثبت نام در دوره های دی بی ای به شرح زیر است:

 • کسانی که تمایل دارند در این دوره شرکت کنند، می بایست حداقل مدرک کارشناسی ارشد رشته مدیریت را داشته باشند.
 • گروه دیگری که می توانند در دوره های دی بی ای شرکت کنند، کسانی اند که مدرک کارشناسی داشته و قبلا در دوره ی mba شرکت کرده اند.
 • علاقه مندان به حضور در این دوره می بایست حداقل 10 سال سابقه مدیریت در حوزه تخصصی شان داشته باشند.
 • داشتن یک رزومه کاری معتبر و قوی از دیگر پیش شرط های مورد نیاز برای حضور در دوره ی دی بی ای است.

هزینه دوره dba غیر حضوری

هزینه دوره dba غیر حضوری چقدر است؟

شاید بتوان هزینه دوره dba غیر حضوری را یکی از مزایای این دوره ها دانست. به طور کلی هزینه شرکت در گرایش های dba به صورت غیر حضوری کمتر از دوره های حضوری است‌. شاید یکی از دلایل این کم بودن هزینه، کیفیت دوره باشد اما این دوره ها، بیشتر به دلیل عدم برگزاری کلاس و هزینه های آموزشگاهی است که با قیمت پایینی برگزار می شوند.

به طور میانگین، شهریه دوره های dba غیر حضوری یا آنلاین همراه با ارائه مدرک معتبر بین ۳ تا ۵ میلیون است که نسبت به هزینه دوره های حضوری که اکثرا بالا ۱۵ یا ۲۰ میلیون هستند، کمتر است. افرادی که توانایی مالی چندانی برای پرداخت هزینه های دوره ها را ندارند، می توانند دوره غیر حضوری را انتخاب کنند. این افراد باید بدانند که گرچه شهریه کمتری پرداخت می کنند اما از مزایای دوره های حضوری مانند شرکت در مباحث آموزشی کارگاهی و پروژه های واقعی محروم می مانند.

اگر تنها دلیل انتخاب شما برای دوره های غیر حضوری، شهریه پایین آن هاست، بهتر است بدانید که موسسات مختلفی همچون نیک اندیشان، شهریه دوره های dba را به صورت اقساطی نیز دریافت می کنند. بنابراین اجباری برای پرداخت یکجای شهریه وجود ندارد و شما می توانید در طی دوره و در چندین قسط شهریه را بپردازید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی بهتر بودن دوره dba غیر حضوری و حضوری پرداختیم. دوره dba موسسه نیک اندیشان به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود و می توانید در هر کدام از دوره ها شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش dba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره dba تبریز⭐دوره dba تبریز یا تهران
نوشته بعدی
دوره dba حسابداری چیست؟⭐معرفی بهترین دوره dba

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image