اصول حسابداری چیست؟

از رشته های مهمی که در بازار کار طرفدار داشته و پر اهمیئت می باشد رشته حسابداری است. این رشته پر اهمئیت اگر به همراه 4 اصل اصول حسابداری همراه باشد دارای مزیت های فراوانی است. از مهم ترین مزیت های این رشته می توان به این موضوع اشاره نمود که در کنار آموزش امکان اشتغال هم وجود دارد و افراد با تجربه کم، که در این رشته تحصیل دارند می توانند وارد بازار کار شده و در هر ارگان دولتی و غیر دولتی شغلی مناسب داشته باشند و تجربه عملی نیز کسب نمایند. اما خوب توجه به اصول حسابداری از نکات مهمی است که هر فردی که وارد این رشته می شود باید به آن توجه نمود.
در ادامه با 4 اصل اصولی حسابداری شما را آشنا خواهیم نمود. با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

تعریف اصول حسابداری

یک علم تخصصی و یک گزارش مالی در حیطه عملیات مالی می باشد که با کمک نرم افزارهای حسابداری طبقه بندی و ثبت می گردد.
اگر شما به عنوان یک حسابدار تمام قواعد و ضوابط مورد نیاز حسابداری را بدانید راحت می توانید مفهوم حسابداری را بفهمید. حال بیاید تا تعریف دقیق تر و علمی تری از حسابداری را به شما ارائه دهیم.

زیربنای اصلی حسابداری بر اساس فرضیات شکل می گیرد و سپس به وسیله اصول حسابداری که بر پایه تحقیقات علمی شکل گرفته اند محقق میشوند. حال این اصول حسابداری چیست؟ چگونه باید از آنها بهره برد؟ اصول حسابداری به یک سری قواعد و راهنمایی های ریاضی می گویند که بر اساس اندازه گیری ها و ثبت اطلاعات و طبقه بندی و گزارشات مشخص که از نتایج مشخص و تایید شده از یک واحد اقتصادی استخراج میشوند. این اصول یک سری قواعد مشخص هستند که از نتایج و گزارشات تبعیت میکنند.

بهره گیری از این اصول با توجه به نیاز واحد اقتصادی ممکن است و ابتدا باید مشخص گردد که واحد اقتصادی چه هدفی از حسابداری دارد و چه مسائلی نیاز به حسابرسی دارد.
اما در عین حال شما باید در ابتدا مهارت لازم برای این امر را بیاموزید. حسابداری نیاز به مهارت و آموزش دارد و بازار کار مناسبی نیز دارد. اموزش اصول حسابداری از مهمترین بخش های آموزشی حسابداری به شمار میرود. در ادامه این اصول را به تفکیک توضیح خواهیم داد.

اصول حسابداری چیست؟

 

اصول حسابداری

چهار اصل مهم در حسابداری وجود دارد که هر فرد علاقه مند به حسابداری باید در ابتدا با این موارد آشنا شود و سپس با کسب این مهارت ها و تسلط به آنها وارد این حوزه شود. اما این اصول چه هستند؟
• اصل بهای تمام شده
• اصل تحقق درآمد
• اصل تطابق
• اصل افشای کامل در حسابداری

اصل افشای کامل

این اصل به معنای افشای مالی در مورد یک واحد تجاری است. مطمئنا مقصود افشای تمام مسائل مالی نیست. خصوصا اطلاعات مهم و امنیتی واحد به هیچ وجه نباید افشا شود. این افشا مرتبط با رویداد ها و وقایع مهمی است که می توانند به رئیسان و صاحبان واحد تجاری در جهت تصمیم گیری صحیح کمک کند. این اصل از طریق پاورقی ها و نوشته های یاداشت مانند به دست صاحبان واحد تجاری میرسد و به آنها در تصمیم گیری کمک می کند. اصل افشای اطلاعات در اصول حسابداری با ندادن مالیات ارتباط مستقیمی دارد. این یعنی هرچه افشای اطلاعات دقیق تر باشد اجتناب مالیاتی نیز بیشتر خواهد بود.

اصل بهای تمام شده

این بها نرخ تمام شده برای هرکالا تا رسیدن کالا به انبار می باشد و به همین طریق بدهی های واحد تجاری نیز باید ثبت بشوند. این کار موجب دقت سرمایه و ارزش سرمایه در حسابرسی خواهد شد .

اصل تحقق درآمد

یکی از اصول حسابداری اصل تحقق درآمد است. این اصل در واقع به موضوع ساده ای اشاره دارد. هنگامی که داد و ستد و معامله صورت بگیرد و سود از آن حاصل گردد این اصل تحقق پیدا می کند و باید در نرم افزار حسابداری ثبت گردد.

اصل تطابق

در این مورد ابتدا باید مشخص کنیم که سود چیست؟ به تفاوت نرخ هزینه های تحمیل شده و نرخ هزینه های بدست آمده سود حاصل از کار می گویند. حال اصل تطابق چه می گوید؟ بر اساس این اصل از اصول حسابداری، باید تمام هزینه های تحمیل شده را در همان دوره مرتبط که درآمد حاصل شده یاداشت کرد.
تمام مبادلات در اصل بهای تمام شده، در تاریخ انجام معامله باید ثبت شوند.

همانطور که مطالعه کردید این اصول ساده و در عین حال گیج کننده هستند و به همین علت آموزش و داشتن مهارت در دوره های معتبر میتواند به شما در کسب مهارت لازم برای حسابداری کمک کند. درست است که امروزه نرم افزارهای حسابداری کار حسابداری را بسیار آسان کرده اند اما این به تنهایی نمی تواند برای شما یک حسابدار مناسب باشد و داشتن مهارت حسابداری می تواند به شما در حسابداری دقیق تر کمک کند.

علتی که این اصول مهم تلقی می شوند به دلیل تنظیم یک چارچوب آن هم برای شفافیت و صداقت ارگان ها است. به عبارت کلی این اصول به صورت یک تئوری از پیش تعیین شده است که می تواند در امور حسابداری به حسابدار کمک شایانی نماید. به معنی ساده این اصول قوانینی و مفاهیمی هستند که باعث می شوند تا حسابدار بتواند صریح و قانونی امور حسابرسی را انجام دهد.

مزایای اصول حسابداری

استفاده از اصول باعث می شود تا در یک چارچوب تمام قوانین حسابداری صورت پذیرد. در ادامه به مزایایی که می توان برای این چهار اصول بیان نمود اشاره خواهیم کرد.

انعطاف پذیر بودن

می توان بهترین مزیت را انعطاف پذیر بودن آن دانست. یعنی این اصول حسابداری برای تمام مشاغل قابل استفاده می باشد و با شیوه های راحت و قابل درک نحوه حسابرسی مالی همچون: درآمدها، هزینه های مصرفی و … را محاسبه و تراز می نماید و قابل اجرا در تمام مشاغل سطح جهان است.

حسابرسی آسان

رعایت کردن این ۴ اصول کمک می کند تا به راحتی روند حسابرسی انجام پذیرد. اگر حسابدار با اصولی که تعیین شده پیش رود، مطمئنا روند حسابرسی آسان و کوتاهتر می گردد.

امکان مقایسه با سایر شرکت ها

از دیگر مزایای استفاده از این اصول قابل مقایسه بودن می باشد. این قابلیت باعث می شود تا راحت بتوان وضعیت مالی شرکت را با سایر شرکت های رقیب مقایسه نماید. این موضوع برای مدیران ارگان های دولتی و به خصوص غیر دولتی یک مزیت عالی می باشد.چرا؟ در هر حیطه ای که باشید بررسی رقبا و عملکرد آنها می تواند در راهنمایی شما برای رسیدن به اهدافتان موثر باشد و در جهت بهتر شدن شما موثر واقع شود.

این موضوع را هم اضافه کنیم هم اکنون این اصول با مبانی که گفته شد در حال حاضر توسط شرکت های معتبر در حال اجرا می باشد.

یادگیری اصول حسابداری به زبان ساده، چه تاثیری بر زندگی شخصی افراد دارد

فرمول حسابداری سود و زیاد (اصول حسابداری سود و زیان) چیست؟

یکی از اصول حسابداری، فرمول حسابداری سود و زیان است. این فرمول که از آن به، صورت سود و زیان نیز یاد می کنند، برای ارائه عملکرد مالی شرکت در یک دوره ی مالی مشخص تهیه می شود. برای به دست آوردن این صورت، هزینه های غیر عملیاتی را از میزان فروش کم می کنند. عددی که در نهایت به دست می آید، سود و زیان مجموعه را نشان می دهد.

سوالی که در اینجا ممکن است ایجاد شود، این است که تهیه این صورت به چه منظور انجام می شود. یکی از پاسخ هایی که می توانیم در جواب این سوال ارائه کنیم، مشخص شدن میزان سود آوری واحدهای اقتصادی است. معمولا سهامداران با کمک این صورت می توانند به این نتیجه برسند که آیا مجموعه ای که در اختیار داشته و روی آن سرمایه گذاری کرده اند، سود آور هست یا خیر.

مورد دیگری که با کمک این صورت به دست می آید، به دست آوردن یک دید دقیق و کلی در مورد مجموعه و همه اتفاقاتی است که در آن در حال افتادن است. مدیران با کمک صورت های سود و زیان می توانند تصمیماتی در جهت افزایش دادن ظرفیت تولید و افزایش سود بگیرند.

فرمول حسابداری سود و زیاد (اصول حسابداری سود و زیان) چیست؟

یادگیری اصول حسابداری به زبان ساده، چه تاثیری بر زندگی شخصی افراد دارد؟

کسانی که اصول حسابداری به زبان ساده را یاد می گیرند، زندگی شخصی خود را نیز از نظر مالی تحت تاثیر قرار می دهند. برخی از مزیت های یادگیری این اصول در زندگی شخصی به شرح زیر است:

  • یکی از مهم ترین اهداف یادگیری اصول حسابداری، سروسامان دادن به کنترل هزینه هاست.
  • بودجه بندی مالی، از دیگر اهداف یادگیری این اصول است. وقتی این مورد محقق می شود، افراد می توانند برای بخش های مختلف زندگی خود، از نظر مالی برنامه ریزی کنند و درگیر استرس نشوند.
  • کنترل کردن و نظارت داشتن به بدهی ها و دارایی ها، از دیگر تاثیرات یادگیری اصول حسابداری در زندگی شخصی افراد است.
  • امکان پیش بینی آینده از دیگر مزیت های یادگیری اصول اولیه و مهم در حسابداری است.
  • تصمیم گیری راحت تر و منطقی تر از دیگر مزیت های کسب اطلاعات در خصوص اصول مهم در حسابداری است. تصمیم هایی که با بررسی جوانب و با وجود اطلاعات صورت می گیرند، نتایج بهتر و مثبت تری را برای افراد رقم می زنند.
  • برنامه ریزی کردن برای آینده و موفق شدن در آن نیز می تواند دیگر مزیت یادگیری اصول مهم در حسابداری باشد.

در آخر

اصول حسابداری یک سری قانون و قوانینی می باشد که با کمک آن بتوان به راحتی پردازش اطلاعات مالی را انجام داد. از مزیت های مهم این اصول حسابداری می توان به: انعطاف پذیری، انجام آسان حسابرسی و … اشاره کرد.

این قوانین یک اصول ایده آل و قابل استفاده در تمام: موسسات، ارگان های دولتی و غیر دولتی، شرکت های بزرگ و یا کوچک و … می باشد تا تمام امور مالی سازماندهی گردد.
اصول حسابداری دارای یک سری قانون و قوانین ساده اما مهم است که اگر اصولی اجرا گردد به راحتی مسیر ترقی و پیشرفت را در حساب های مالی پیش می برد. هم اکنون هم بزرگترین شرکت های معتبر جهانی در حال استفاده از این اصول حسابرسی می باشند و همین موضوع می تواند یکی از دلایل متقاعد کننده برای شما باشد تا این دوره آموزشی حسابداری را پشت سر بگذارید و به یک حسابدار حرفه ای در بازار کار واقعی تبدیل شوید.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره حسابداری ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مدیریت و حسابداری، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مدیریت و حسابداری ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
بهترین قدم ها و روش ها برای شروع حسابداری
نوشته بعدی
مراقبت از زخم چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image