اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال چیست

اسپات تریدینگ (Spot Trading) یا معاملات نقدی ارز دیجیتال چیست؟‌

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال یکی از روش های کسب درآمد از طریق رمزارزها می باشد. روش های متفاوتی در بازار کریپتوکارنسی برای به دست آوردن سود وجود دارد و همین تنوع، معامله کنندگان را مجبور می کند با روش های متفاوت کسب درآمد آشنا شوند. افرادی که قصد دارند در بازارهای مالی حضور پیدا کنند، می باید اطلاعات وسیع و گسترده ای در خصوص این فضا داشته باشند تا سود خوبی به دست آورند. اسپات تریدینگ، یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های به دست آوردن سود می باشد. هر آنچه نیاز است در مورد این روش کسب درآمد بدانید، در ادامه این متن آورده شده است؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

معنی اسپات در معاملات نقدی ارز دیجیتال چیست؟

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال، همانطوری که اشاره کردیم، یکی از روش های معامله در دنیای ارزهای دیجیتال به شمار می رود. خوب است بدانید، اسپات به معامله ای گفته می شود که در آن، مبادله دارایی ها و یا رمزارزهای معامله شده، در همان زمان صورت می گیرد. موضوع مهمی که پایه و اساس معاملات اسپات را تشکیل می دهد، زود تحویل شدن موضوع معامله است. برای مثال، کسانی که برای خرید رمزارزی مانند بیت کوین اقدام می کنند، بعد از آنکه خریدار، ارز مورد نظر را از فروشنده خرید، در کوتاه ترین زمان ممکن، بیت کوین معامله شده به دست خریدار خواهد رسید. این یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های معامله های اسپات به شمار می رود.

اسپات تریدینگ (Spot Trading) یا معاملات نقدی ارز دیجیتال چیست‌

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال چیست؟

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال یکی از روش های ساده برای معامله در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال به شمار می رود. کسانی که قصد دارند برای اولین بار به بازار کریپتو ها ورود پیدا کنند، از این روش زیاد استفاده خواهند کرد. در این روش دارایی ها که شامل ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق قرضه و غیره است به صورت فوری مورد معامله قرار می گیرند. به خاطر داشته باشید، معامله های اسپات در بازار اسپات و یا همان اسپات مارکت صورت می پذیرد.

موضوع دیگری که خوب است در خصوص اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال بدانید شکل های متفاوت معامله کردن است. اسپات تریدینگ یا با واسطه انجام می شود و یا بی واسطه. در معامله هایی که به صورت با واسطه انجام می گیرد، شما با حضور واسطه ای به نام صرافی، همه معاملات خود را صورت می دهید و در معامله های بی واسطه، خرید و فروش، بدون واسطه و بدون حضور صرافی ها صورت می گیرد. در معامله کردن به صورت بی واسطه، دارایی از فروشنده مستقیما به دست خریدار می رسد و مهم ترین مزیت آن نیز عدم نیاز به ثبت سفارش در اردر بوک است.

قیمت اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال

قیمت اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال موضوع دیگری است که قصد داریم در مورد آن نکاتی را ارائه کنیم. زمانی که شما می خواهید تحت عنوان معاملات اسپات، یک رمزارز، مانند بیت کوین را خریداری کنید، باید به قیمت لحظه ای آن توجه داشته باشید. برای مثال، اگر در لحظه معامله، قیمت یک ارز دیجیتال برای مثال 78/400 باشد، به این معناست که معامله با همین قیمت صورت می گیرد. به قیمت لحظه ای رمزارزها در هنگام معامله، قیمت اسپات می گویند؛ پس به خاطر داشته باشید وقتی می گویند قیمت اسپات، بها و ارزش معامله منظور نیست، بلکه منظور، قیمت لحظه ای ارز دیجیتال است.

در ضمن، قیمت اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال در بازارهای مختلف را معامله کنندگان تعیین می کنند و ممکن است قیمتی که یک کاربر در معاملات نقدی ارز دیجیتال برای خرید و یا فروش یک رمزارز تعیین می کند، با کاربر دیگر متفاوت باشد. اگر در بازار بورس ایران نیز حضور پیدا کنید، قیمت اسپات را در صف های خرید و فروش سهام شرکت های متفاوت، مشاهده خواهید کرد.

سیگنال اسپات چیست؟

سیگنال اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال را به کمک سایت هایی به دست آورید که سیگنال ارائه می کنند. برای آنکه بهترین سیگنال ها را انتخاب کنید، چندین سایت را امتحان کرده و وقتی یک سایت معتبر و مطمئن برای شناسایی سیگنال یافتید، با توجه به اعتمادی که به کارشناسان سایت پیدا کرده اید، پوزیشنی را باز کنید.

در ضمن با توجه به سیگنال های معاملات نقدی، می توان به بررسی وضعیت یک ارز دیجیتال در بازه زمانی یک ماهه، سه ماهه و یا یک ساله پرداخت. با دانستن وضعیت قیمت، می توان بهترین زمان را برای خرید یک ارز انتخاب کرد.

قیمت اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟

معامله های اسپات که در صرافی های معتبر انجام می شود، یکی از مطمئن ترین روش ها برای تریدرهای مبتدی هستند. مبتدی ها و کلا تریدرها، برای انجام اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال، ابتدا باید یک ارز دیجیتال خریداری کنند.

کسی که می خواهد معامله اسپات انجام دهد، باید بداند که با ورود به بازار و رصد کردن قیمت اسپات در ارز دیجیتال، می توان سفارش هایی که برای فروش ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است، مشاهده کند. تریدرها قادر خواهند بود، پیشنهادهای خود را در مورد یک ارز دیجیتال، ثبت کرده و در نهایت نیز با فروشندگان، معامله اسپات را انجام دهند.

اگر شما مالک یک نوع رمز ارز خاص هستید و قصد دارید آن را به رمز ارز دیگری تبدیل کنید، می توانید در کلیه صرافی هایی که از رمزارز شما پشتیبانی می کنند، معامله اسپات خود را ثبت کنید و از این راه سود به دست آورید. به یاد داشته باشید، معامله اسپات تنها مخصوص سرمایه گذاران کلان نیست و کسانی که جزء معامله کنندگان خُرد به شمار می روند نیز می توانند از نوسانات موجود در بازار به نفع خود استفاده کرده و سود کسب کنند. خوب است برای انجام معاملات، روی رمز ارزهایی که احتمال می دهید رشد می کنند، سرمایه گذاری کنید.

 مزایای اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال (معاملات اسپات در فارکس) چیست؟

هر نوع معامله ای مزایا و معایب خود را دارد. شما با اطلاع از نقاط قوت و ضعف یک معامله، به خوبی می توانید ریسک آن را مدیریت کنید. مزایای معاملات اسپات در فارکس به شرح زیر است:

  • شفاف بودن قیمت ها، در این معاملات برای تریدر ها بسیار خوشایند است. در واقع مکانیسم عرضه و تقاضا است که باعث تغییر در نرخ ارز ها می شود. این‌ مورد دقیقا نقطه مقابل معاملات فیوچرز است که برای هر ارز، چندین نرخ وجود دارد.
  • قوانین ساده و محاسبات راحت ریوارد و ریسک در اسپات تریدینگ باعث شده تا معاملات، سر راست و بدون شک و شبهه انجام شوند. به عنوان مثال، اگر ۵۰۰ دلار روی یک ارزی مانند بایننس سرمایه گذاری کنید، با توجه به قیمت ورود و قیمت فعلی بازار، به راحتی سود یا ریسک معامله قابل محاسبه است.
  • شما می توانید یک سفارش را ثبت و یا فراموش کنید. برخلاف مارجین تریدینگ، نیازی نیست نگران لیکویید شدن یا کال مارجین باشید. شما هر زمانی که دوست دارید می توانید وارد یک معامله شده و یا از آن خارج شوید.
  • در اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال، نیازی نیست مدام معامله خود را چک کنید؛ مگر اینکه بخواهید وارد معامله کوتاه مدت شوید.
مفهوم اردر بوک در اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم اردر بوک در اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال چیست؟

بعد از آشنایی با معاملات اسپات، بهتر است کمی هم با اصطلاحات این بازار آشنا شوید. اردر بوک، لیست سفارش ‌های خرید و فروش یک دارایی است که توسط تک تک افراد در آن صرافی یا بازار ارائه شده است. برای تشریح این مفهوم در بازار های مالی، در نظر بگیرید که افرادی که قصد خرید بیت کوین را دارند، سفارش خرید خود را در یک صرافی ثبت می‌ کنند. در زمان تنظیم سفارش، هر یک از آن ها قیمت پیشنهادی خود و مقدار BTC که قصد خرید دارند را اعلام می ‌کنند. در سمت دیگر بازار، افرادی حضور دارند که قصد فروش بیت کوین ‌های خود را دارند. مجموعه این افراد، خریداران و فروشندگان بیت کوین هستند.

صرافی، تمامی سفارش‌ های خرید و فروش افراد را در یک لیست نشان می‌ دهد؛ لیست خریداران و لیست فروشندگان. به چنین لیستی اردر بوک یا دفتر ثبت سفارش‌ ها گفته می ‌شود. در اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال، دفتر سفارش ‌ها مدام در حال تغییر است و دلیل آن این است که به محض اینکه خریدار و فروشنده‌ ای بر روی یک قیمت توافق کنند، معامله توسط بایننس انجام شده و BTC از فروشنده به خریدار منتقل می‌ شود.

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال چیست

تفاوت اسپات و فیوچرز

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال و تفاوت آن با فیوچرز موضوع دیگری است که می بایست در مورد آن صحبت شود. در معاملات نقدی ارز دیجیتال، انتقال دارایی در همان لحظه خرید و فروش انجام می شود؛ به عبارت دیگری معامله در این بازار، فوری انجام می شود. در معامله هایی که به عنوان معامله فیوچرز از آن یاد می کنند، دو طرف معامله، قیمت را پیش بینی کرده و سپس در تاریخ تعیین شده، رد و بدل کردن موضوع معامله به مرحله اجرا گذاشته می شود. به همین سبب، نمی توان گفت، فیوچرز یک معامله فوری است و این یکی از تفاوت هایی است که بین اسپات و فیوچرز دیده می شود.

دیگر تفاوت این دو نوع معامله، یک طرفه بودن و یا دو طرفه بودن بازار است. در اسپات، بازار، یک طرفه است و درصورتی که قیمت رشد کند، ما می توانیم سود کسب کنیم، اما در فیوچرز، بازار، یک بازار دو طرفه است و هم از صعود و هم از نزول قیمت، می توان سود خوبی به دست آورد.

جمع بندی

اسپات تریدینگ (Spot Trading) ارز دیجیتال موضوعی بود که ما در این متن در مورد آن صحبت کردیم. معامله هایی که در بازارهای مالی انجام می شوند، به شکل های متفاوت بوده و آشنایی با این روش ها، برای کسانی که قصد دارند در بازاری، مانند فارکس حضور پیدا کنند، واجب به نظر می رسد. اغلب افرادی که بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی شروع به سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی ها کرده اند، بعد از مدتی، تمام و یا قسمتی از سرمایه خود را از دست داده اند. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقات ناراحت کننده ای می باید در دوره های آموزشی، همچون دوره ارز دیجیتال نیک اندیشان شرکت کنید. در این دوره، روش های مختلف معامله و همین طور معاملات نقدی ارز دیجیتال آموزش داده می شود. هر آنچه که می باید در مورد بازارهای مالی و فارکس بدانید در این دوره ارائه خواهد شد.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

باید بدانید اگر در انتهای دوره احساس کردید، باید در جلسات بیشتری شرکت کنید تا مفاهیم کل دوره را به طور کامل یاد بگیرید، میتوانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای دوباره در دوره جدید شرکت کنید و سر کلاس حاضر شوید و همچنین در انتهای دوره پس از آزمونی که از شما گرفته میشود، به شما مدارکی قابل استعلام از دانشگاه و فنی حرفه ای، و آکادمی URS انگلستان با مهر و هولوگرام و قابل استعلام داده می شود. و همچنین توسط موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

آیا نیک اندیشان به جز دوره ارز دیجیتال ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه بازرا های مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه بازار های مالی و سرمایه گذاری، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره فارکس ، دوره آموزش بورس 

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چیست؟ (همه چیز درباره ی اتریوم)
نوشته بعدی
اردر ترس و اردر حمایت در بورس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image