مزایای بازار فارکس چیست؟

ورود به بازار فارکس با چه مشکلاتی مواجه است؟

فارکس چیست؟ بازار فارکس به چه بازاری گفته می شود؟ چگونه می توان وارد این بازار شد؟ مزایا و معایب بازار فارکس چیست؟ ورود به بازار فاراکس با چه مشکلاتی مواجه است؟ و … . اینها سوالاتی می باشد که ممکن است در ذهن هر فردی که مایل به سرمایه گذاری در این حیطه است رخ دهد.

اگر به عنوان یک مبتدی می خواهید وارد این بازار گردید و تا کنون هیچ شناختی از این بازار نداشته اید ما به شما کمک می کنیم تا سوالات نامفهوم ذهنتان درباره فارکس و بازار فارکس را جواب دهید و با یک دید بازتر و منطقی تر ورود خود را به این بازار بسنجید. پس ما را همراهی کنید.

تعریف بازار فارکس

قبل از اینکه بخواهیم تعریفی در رابطه با بازار فارکس داشته باشیم بهتر است ابتدا ببینیم که اصلا کلمه فارکس چیست؟ کلمه فارکس (FOREX) به ارزهای خارجی گفته می شود و به مجموعه ای از ارزهای خارجی که در یک بازار مشخص مورد معامله و خرید و فروش قرار می گیرند را بازار فارکس می گویند. از اختصار Foreign Exchange Market  گرفته شده و به معنی بازاری است که در آن ارزهای خارجی مورد معامله قرار می گیرند.

بازار فارکس یکی از بزرگترین بازارهای جهانی بوده که توانسته روازانه حداقل حدود 5 تریلیون گردش مالی را در خود داشته باشد. همچنین در حال حاضر هم توانسته با بازارهای بورس رقابت کند.

شما می توانید بسته به دارایی خود وارد این بازار شده و به نسبت مساوی اقدام به تبادل ارز خارجی نمایید. یعنی شما می توانید ارز خود را با سایر ارزهای خارجی همچون: یورو، دلار، ین و … تبادل نمایید.

مزایای بازار فارکس چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم شاید برایتان سوال باشد که آیا ورود به بازار فارکس مزایایی دارد یا خیر. بی شک که بدون مزایا نمی باشد و از مزایایی که این بازار می تواند برایمان به همراه داشته باشد شامل این موارد می باشد:

  • در این بازار تبادل بدون هیچ واسطه ایی صورت می پذیرد. به همین دلیل کمیسیونی نیز پرداخت نمی شود.
  • اندازه لات یا همان اندازه قرارداد ثابت نمی باشد.
  • تراکنش و معاملات با هزینه کم انجام می پذیرد.
  • بازار 24 ساعته می باشد و در هر زمانی می توان به بازار فارکس وارد و معامله انجام می شود.
  • امکان دستکاری در این بازار وجود ندارد و به دلیل معامله های پی درپی هیچ نهاد واحدی نمی تواند روی قیمت بازار آن هم به مدت بسیار کنترلی داشته باشد.
  • لوریج یا اهرم یکی دیگر از مزایای ورود با بازار فارکس می باشد شما می توانید با کمک اهرم به سود دهی خود کمک کنید.(نوعی وام است که کارگزار به سرمایه گذار در صورت تمایل می دهد.)
  • نقدینگی عمیق در این بازار وجود دارد. یعنی می توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن بدون آنکه صفی وجود داشته باشد معامله و خرید و فروش را انجام داد.
  • دارای موانعی کم برای ورود می باشد.
  • آموزش و تمرین در بازار فارکس کاملا رایگان می باشد.

معایب ورود با بازار فارکس

درست است که این بازار مزایای بسیار مفیدی را به همراه دارد. اما خوب در صورتی که وارد به این بازار نباشید ممکن است معایبی نیز به همراه داشته باشد. این معایب مشکلاتی است که اگر قبل از ورود به بازار فارکس به آن توجه نشود باعث ورشکستگی و ضررهای پی درپی سرمایه گذاران می شود.

 

از معایب و مشکلاتی که در بازار فارکس وجود دارد می توان به این موارد اشاره کرد:

این بازار به دلیل اینکه یک بازار پرسود می باشد در افراد این تلقین را ایجاد نموده است که با اندک دانش خرید و فروش می توان نهایت سود را از بازار فارکس دریافت نمود. این موضوع باعث شده تا خیلی از سرمایه گذاران تازه کار که وارد این بازار شدند به شکست های سختی دست یابند.

به عنوان یک ایرانی هم وارد شدن در این بازار کمی سخت است چراکه فعالیت شرکت هایی که به فارکس مرتبط هستند در ایران غیر قانونی می باشد.

بازار فارکس راهی برای پولدار شدن سریع ندارد. اگر جزو افرادی هستید که دوست دارید یک شبه پولدار شوید، بازار فارکس نمی تواند برایتان مناسب باشد و به جای اوج گرفتن، سقوط خواهید کرد.

لوریج همانطور که یکی از مزایای ورود به بازار فارکس می باشد. از آن طرف هم می تواند یکی از معایب درنظر گرفته شود. طبق گفته بالا در مزایا، لوریج همان اهرم است. زمانی که بدون آگاهی وارد این بازار شده و ضرر می کند و بدتر از همه با همان ناآگاهی و با کمک اهرم دوباره وارد معامله می شود و دوباره شکست می خورد، مسلما ضررش چندین برابر خواهد شد.

یکی دیگر از مزایایی که می توان به عنوان یک عیب هم در بازار فارکس شنناخته شود 24 ساعته بودن آن است. این موضوع باعث می شود تا این بازار همچون قمار دیده شود. زمانی که شما وارد این بازار می شوید و شکست می خورید. به دلیل اینکه این بازار 24 ساعته است شما در صدد وارد شدن به بازار و بهبود دادن به ضرر خود خواهید بود. زمانی که تنش های ضرر در شما وجود داشته باشد نمی توانید در لحظه تصمیمات درستی بگیرید و در نتیجه ضرر روی ضرر آمده و  شما را وسوسه می کند تا هر چند بار که مایل بودید وارد آن شوید و اقدام به معامله کنید تا به سود خود برسید. پس اگر 24 ساعته نبود شما به اندازه کافی وقت برای اندیشیدن و جمع کردن حواس خود خواهید داشت.

از دیگر معایبی که در بازار فارکس ممکن است فرد با کمک آن خود را شکست دهد زیاده خواهی و ترس می باشد. البته این عیب بازار فارکس نیست و مربوط به اشخاصی است که وارد این بازار می شوند است. پس اگر می خواهید دچار ضرر و زیان نشوید ترس و طمع را در خود کاهش داده و با منطق و حسابرسی پا در این بازار بگذارید.

حقیقت این است که همه تقصیرها را نمی توان گردن فارکس انداخت. انسان ها با خصوصیات ذاتی که دارند زمینه ساز ضررهای خود می شوند.

انجام سودهای بالا یکی دیگر از معایب می باشد زمانی که به دنبال سود بالا وارد بازار می شوید مطمئنا یک جایی به ضرر خواهید رسید. طبق گفته معامله گران موفق در بازار فارکس. افرادی در این بازار موفق هستند که بتوانند با معاملات کوچک به سود برسند.

پس قبل از اینکه وارد این بازار شوید به دو نکته دانش و کنترل احساسات توجه کنید و مطمئن باشید با در دست گرفتن این دو نکته ساده و در عین حال مهم می توانید بهترین انتخاب و سودهی را داشته باشید.

 

چگونه می توان مشکلات موجود در بازار فارکس را شناسایی و ازبین برد؟

مشکلات و معایبی که در بازار فارکس وجود دارد و ممکن است افرادی بدون آگاهی و به هر دلیلی با آن روبه رو شوند را بیان نمودیم. قبل از ورود به بازار فاراکس همچون یک پزشک بایستی ابتدا فکری برای درمان این مشکلات کنیم. در ادامه به مواردی که می توانند ما را در برابر حل مشکلات یاری کنند آشنا می سازیم.

بهتر است همیشه در حال آموزش باشیم وقتی آگاهی خود را در رابطه با سرمایه گذاری، بالا ببریم دیگر: ریسک، ترس و … نمی تواند روی ما تاثیر منفی بگذارد و در نتیجه تبدیل به یک تاثیر مثبت در ما می شوند. پس همیشه آموزش و یادگیری را ابتدای کار خود قرار دهید.

در کنار آموزش یک درک درست و اصولی از بازارهای مالی داشته باشید. شما وقتی روی یک اصول پایه حرکت کنید و فقط چشم به نمودارها نداشته باشید می توانید در بازار دوام بیاورید.

توجه داشته باشید که زیان در معاملات وجود دارد. پس در هنگام پذیرفتن ریسک به این موضوع هم توجه کنید و اگر دچار شکست شدید آن را پلی برای صعود خود ببینید و به دنبال علت سقوط خود باشید تا بعدها دچار سقوط دوباره نگردید.

داشتن برنامه ریزی هم می تواند روی تمرکز و بینش ما در بازار کمک کند. پس تا حد ممکن بدون برنامه ریزی به بازار ورود نکنید.

هر دوره به معملاتی که انجام داده اید توجه و آن را از نظر سودهی و ضرر بررسی کنید.

در کنار آموزش تمرین را نیز لحاظ کنید تا تمام آنچه که باید برای یک بازار بدانید در شما نهادینه شود.

توجه داشتن به برنامه هایی که دارید کمک می کند تا یک روند مثبت و در یک راستا داشته باشید و در صورتی که دچار تزلزل شدید بتوانید به برنامه نگاه کرده و اشکال کار خود را بیابید.

جمع بندی

اگر می خواهید جزو افراد سرمایه گذار موفق در بازار فارکس باشید توجه به معایب و مزایا می تواند در کنار آموزش کمک شایانی به شما کند. کافی است ابتدا بدانید که فارکس و بازار فارکس چیست؟ چه کارایی دارد و چگونه از سرمایه گذاری های کوچک به سودهی بالا رسید.

در انتهای کلام هم برای رفع مشکلات خود همیشه همچون یک شاگرد کوشا و موفق باشید و راه حل های نوین و تایید شده را پیش گام خود قرار دهید.

برای ثبت نام در دوره فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره فارکس، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مالی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مالی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره فارکس ، دوره آموزش ارز دیجیتال ، دوره آموزش بورس

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
مزیت داشتن فوق دکترای مدیرت کسب و کار ( مدرک post dba )
نوشته بعدی
بهترین قدم ها و روش ها برای شروع حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image