طراح دوخت کیست

تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت چیست؟

دنیای پوشاک، دنیای گسترده ای است و به همین جهت، نیاز است افراد با تخصص های مختلف در آن حضور داشته باشند. از میان مشاغل حاضر در دنیای پوشاک، می توانیم به طراح دوخت و طراح لباس اشاره کنیم. به نظر شما تفاوت طراح لباس و طراح دوخت چیست؟ آیا این دو با هم تفاوت دارند و یا تنها با لغات، بازی شده است؟ کسانی که به صورت تخصصی در این حوزه ها مشغول به کارند، به خوبی می دانند فردی که به عنوان طراح لباس کار می کند با فردی که به عنوان طراح دوخت کار می کند، از خیلی جهات متفاوت هستند. چنانچه دوست دارید در رابطه با تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس اطلاعات کاملی را به دست آورید، توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

طراح دوخت کیست؟

قبل از آنکه به صحبت در رابطه با تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت بپردازیم خوب است ابتدا با طراح دوخت آشنا شویم. طراح دوخت به فردی گفته می شود که با توجه به فاکتورهای متفاوت، مانند سلیقه و علاقه مردم، نیاز عموم مردم، چهارچوب هایی که در جامعه وجود دارد و همچنین خلاقیت، لباسی را طراحی می کند. این فرد در مقایسه با کسی که به عنوان طراح لباس از او یاد می کنند، تجربه و مهارت بیشتری در رابطه با دوخت لباس دارد. افرادی که در این حوزه کار می کنند می توانند هنر و مهارت خود را با طراحی لباس در آمیزند و درآمدهای قابل توجه و لباس هایی فاخر و زیبا به مشتری خود تحویل دهند.

طراح لباس کیست

طراح لباس کیست؟

در راستای صحبت در مورد تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت، قصد داریم در خصوص طراح لباس نیز نکاتی را ارائه دهیم. طراح لباس به فردی گفته می شود که با توجه به ذوق و ایده ای که در ذهن دارد، لباسی را طراحی و خلق می کند. موضوع دیگری که در این رشته، بسیار مهم جلوه می کند، انجام تحقیق و پژوهش است. معمولا طراحان لباس، بیشتر به دنبال طراحی هستند، تا دوخت و به همین سبب است که تجربه آنها در حوزه دوخت، زیاد نیست. خوب است توجه داشته باشید، طراح دوخت و طراح لباس کارشان مکمل هم است؛ این دو مانند یک مجموعه عمل کرده و می توانند کار همدیگر را همپوشانی و تکمیل کنند.

تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت از نظر مهارت ها

مهارت، یکی از عوامل ایجاد تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت است. کسانی که به عنوان طراح دوخت کار می کنند، در حوزه هایی مانند طراحی الگو، طراحی دوخت، انواع پارچه و استفاده به جا و درست از آنها در دوخت لباس، مبانی رنگ ها و اصول اولیه آن و همین طور، ماشین های دوخت اطلاعات کافی دارند.

فردی که به عنوان یک طراح لباس کار می کند، قادر است سلیقه و خلاقیت خود را ترکیب کرده و از آن در طراحی یک لباس جدید بهره ببرد، به بالا بودن کیفیت دوخت در لباس ها به اندازه کافی توجه می کند و در ضمن، هزینه دوخت لباس طراحی شده را نیز برآورد می کند.

با مقایسه مهارت های طراح دوخت و طراح لباس که در فوق اشاره کردیم، می توانید به تفاوت هایی که بین این دو حوزه کاری وجود دارد، پی ببرید.

تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت از نظر حوزه کاری

تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت از نظر حوزه کاری موضوع دیگری است که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. فردی که به عنوان طراح دوخت کار می کند، تجربه بیشتری در حوزه دوخت داشته و می تواند لباسی مناسب بدوزد و این در حالی است که طراح لباس، سعی می کند با توجه به مسائل مختلف و با به کار گیری ایده هایی که در ذهن دارد، لباس زیبایی را طراحی کند.

طراح لباس با نگاه به دانشی که در حوزه رنگ، فرهنگ و بقیه اطلاعات مورد نیاز برای طراحی دارد، طرح های جدید و زیبایی را خلق می کند. البته لازم به تذکر است، گاهی اوقات، طرح های کشیده شده قابل پیاده سازی نداشته و به همین جهت در برخی موارد نمی توان طرح زیبای لباس را در واقعیت مشاهده کرد. طرح هایی که به دست طراحان دوخت اجرا می گردد، قابلیت بیشتری برای پیاده سازی دارند و این موضوع یکی از تفاوت هایی است که بین طراحی دوخت و طراحی لباس وجود دارد.

تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت چیست؟

طراح دوخت بهتر یا طراح لباس؛ کدام بهتر است؟

بعد از بیان تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت، ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش آید که طراحی دوخت بهتر است و یا طراحی لباس؟ در پاسخ به این سوال، نمی توان به صورت واضح و مشخص صحبت کرد. معمولا افراد با توجه به علاقه و با توجه به مهارت هایی که در درون خود سراغ دارند، می توانند یکی از این دو رشته را انتخاب کرده و در آن به فعالیت مشغول شوند.

این دو رشته، در نوع خود، یک هنر محسوب شده و افراد برای انتخاب هر یک از آنها برای ادامه دادن، علاوه بر مهارت و علاقه می بایست به محیطی که در آن زندگی می کنند نیز توجه داشته باشند. گاهی اوقات در برخی فرهنگ ها، نمی توان مانور زیادی برای طراحی یک لباس جدید داد و این موضوعی است که می بایست حتما به آن توجه کرد.

جمع بندی

تفاوت طراحی لباس و طراحی دوخت موضوعی بود که ما در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. طراحی دوخت و طراحی لباس برای افرادی که صبر و حوصله زیادی برای طراحی داشته و خلاقیت یکی از ویژگی های ذاتی آنهاست، رشته مناسب و جذابی به نظر می رسد. کسانی که این دو خصوصیت مهم را در وجود خود سراغ دارند، چنانچه در دوره خیاطی نیک اندیشان شرکت کنند، فرصت ایجاد شغلی با درآمد قابل توجه را برای خود فراهم خواهند کرد. مدرسین این دوره از جمله اشخاصی هستند که به صورت عملی در این حوزه فعالیت کرده و به همین سبب، می توانند نکات مهارت محور فراوانی را به علاقه مندان رشته خیاطی آموزش دهند. اگر شما نیز به این حیطه علاقه دارید، می توانید از فرصتی که نیک اندیشان برایتان فراهم کرده، به نحو احسن بهره برده و قدم های ابتدایی برای کارآفرینی را بردارید.

برای ثبت نام در دوره آموزش خیاطی نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش خیاطی نیک اندیشان؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

آیا نیک اندیشان به جز دوره خیاطی ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه خیاطی، برگزار می کند؟

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
ماساژ سنگ داغ چیست؟ چه فوایدی دارد؟
نوشته بعدی
تاریخچه مانتو در دنیا (تحولات مانتو در سال های گذشته)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بسیار ممنون بابت محتوای سایت و مطالب مفید شما
  آموزش طراحی دوخت برای هنرجو و هنرآموز ها چه موسسات معتبری معرفی میکنین؟

  پاسخ
  • nickandishan-admin
   مرداد 15, 1402 8:10 ب.ظ

   سلام کیمیا عزیز
   میتونید به موسسه نیک اندیشان مراجعه کنید و علاوه بر دریافن مدرک ، در انتها معرفی به کار شوید.
   برای دریافت راهنمایی بیشتر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image