خیاطی نازک دوزی

نازک دوزی چیست؟ و شامل چه مهارت هایی می شود؟

شاید این گونه به چشم نیاید، اما هنر خیاطی، هنر وسیع و گسترده ای است و همین گستردگی سبب شده برای دوخت انواع لباس، متد و روش خاصی وجود داشته باشد. برای مثال دوخت پالتو و یا لباس های مانند این، به روش ضخیم دوز انجام می گیرد و برای دوخت لباس هایی مانند دامن، مانتو و غیره از متدی به نام نازک دوزی بهره می برند. نازک دوز، به تنهایی شامل مباحث و سرفصل های زیادی است و کسانی که در این روش به مهارت دست پیدا می کنند، از خرید برخی لباس ها بی نیاز خواهند شد؛ زیرا می توانند به واسطه هنری که آموزش دیده اند، لباس های خود را بدوزند. اگر می خواهید بدانید در این دوره چه مواردی آموزش داده می شود و افراد چه مهارت هایی را فرا خواهند گرفت، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نازک دوزی چیست؟

نازک دوزی، یکی از دوره های خیاطی است و هر کسی که می خواهد به عنوان یک خیاط حرفه ای مشغول به کار شود، می بایست در این دوره شرکت کند؛ بدون حضور در این دوره و فراگیری آن نمی توان در دیگر دوره های خیاطی شرکت کرد و به مهارت رسید. برای مثال، افرادی که قصد دارند لباس شب و یا لباس مجلسی بدوزند، اگر در مورد خیاطی هیچ اطلاعاتی نداشته باشند، باید قبل از هر کاری، در دوره نازک دوز شرکت کنند. این روش، پایه و اساس خیاطی به شمار رفته و بدون شناخت آن و بدون یادگیری مواردی که در آن آموزش داده می شود، موفقیت در خیاطی امری محال و دست نیافتنی به نظر می رسد.

موضوعی که خوب است به عنوان یک علاقه مند به خیاطی بدانید، این است که این دوره از شما یک حرفه ای می سازد. افراد مبتدی با یادگیری نازک دوز با وسایلی که در این دوره به کار برده می شود، آشنا شده و یاد می گیرند چگونه از آنها استفاده کنند، با دوخت زیپ، دکمه، دوخت های ساده و غیره آشنا می شوند و در رابطه با برطرف کردن عیب ها و ایرادات لباس اطلاعات خوبی را به دست خواهند آورد.

نازک دوزی چیست؟ و شامل چه مهارت هایی می شود

مهارت های مورد نیاز نازک دوزی شامل چه مواردی است؟

مواردی که در نازک دوزی ارائه می گردد، انقدر مفصل و کامل است که افراد بعد از یادگیری آنها می توانند لباس هایی بی نقص بدوزند. اگر می خواهید در این حوزه به مهارت برسید و از شما به عنوان یک خیاط نازک دوز حرفه ای یاد کنند به مهارت های مورد نیاز نازک دوزی که در ادامه آورده شده، توجه داشته باشید:

  • یکی از مهم ترین مهارت هایی که در دوره های نازکدوزی ارائه می گردد، شناخت وسایلی است که در خیاطی مورد استفاده قرار می گیرد. شناخت اتو و اصولی اتو کردن لباس ها و درزها، نگهداری از چرخ خیاطی و سرویس آن، شناخت انواع مختلف پارچه و مسائلی از این دست، یکی از مهارت هایی است که در این دوره آموزش داده می شود.
  • آماده کردن پارچه مورد نظر برای دوخت، نحوه قرار دادن الگو بر روی آن به صورت صحیح و برش از دیگر مهارت هایی است که برای تبدیل شدن به یک نازک دوز باید آموزش دیده شود.
  • آشنایی با دوخت انواع دامن، مانتو، یقه، انواع آستین، دوخت آستر و اتصال آن به لباس، دوخت کمر در دامن و شلوار و غیره در این دوره آموزش داده می شود.
  • دوخت انواع جیب، انواع مغزی و سجاف در یقه نیز در این دوره آموزش داده می شود.
  • دوخت انواع جا دکمه، دوخت انواع دکمه، دوخت بندینک ها، دوخت آستین و اتصال آن به لباس، دوخت مچ آستین و غیره نیز در دوره نازک دوز آموزش داده می شود.
  • روش انتقال پنس، پنس های بالا تنه، پنس سرشانه و در کل، انتقال انواع پنس ها در لباس از دیگر مواردی است که در این دوره به آنها اشاره خواهد شد.

نازک دوزی چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای علاقه مندان به نازک دوز ایجاد شود، این است که برای یادگیری این مهارت چه میزان زمان باید در نظر گرفته شود و یا به عبارت دیگر، یادگیری این دوره چقدر طول می کشد. حداقل زمانی که می بایست برای یادگیری این دوره در نظر داشته باشید، حدود 4 ماه است. کسانی که می خواهند به تمام زیر و بم نازکدوزی تسلط پیدا کرده و هیچ نکته ای را از دست ندهند، می بایست 480 ساعت و یا حتی بیشتر، تحت آموزش قرار گیرند. توجه داشته باشید در هر موسسه آموزشی، تعداد ساعات آموزش ممکن است با دیگر مراکز یا آموزشگاه های خیاطی متفاوت باشد. خود را درگیر این ساعات نکنید و تنها به مساله بالا بودن کیفیت این دوره و ارائه کامل مباحث و سرفصل ها دقت و توجه داشته باشید.

موضوع مهمی که می تواند بر کاهش و یا افزایش مدت زمان این دوره تاثیر مستقیم بگذارد، تلاش و پشتکار مهارت جو و هوش او در یادگیری تمام مطالبی است که در کلاس ارائه می شود. مهارت جویانی که بعد از تمام شدن کلاس، در خانه به تمرین مشغول شده و سعی می کنند هر چه که آموزش دیده اند را به صورت عملی تمرین کنند، می توانند این دوره نازک دوزی را در مدت زمان کوتاهی به پایان ببرند.

مهارت های مورد نیاز نازک دوزی

مهارت جویان نازک دوز، به چه مهارت هایی مجهز خواهند شد؟

بعد از آنکه افراد در دوره نازک دوزی شرکت کردند، مهارت های زیادی کسب خواهند کرد. از جمله این مهارت ها می توانیم به دوخت پیراهن، بلوز، لباس های معمولی، مانتو، کت و دامن، شلوار، انواع یقه و غیره اشاره کنیم. افرادی که در این دوره شرکت می کنند، با متدهای متداول و رایج در خیاطی آشنا شده و می توانند الگو رسم کنند، الگو را بر روی پارچه انداخته و برش انجام دهند و در نهایت نیز دوخت لباس را به اتمام برسانند. فردی که می خواهد در دوره های پیشرفته خیاطی شرکت کند می بایست این مهارت را به خوبی فرا بگیرد؛ در واقع، به همین جهت است که از نازک دوز به عنوان پایه و اساس هنر خیاطی یاد می کنند.

فرق نازک دوزی و ضخیم دوزی چیست

فرق نازک دوزی و ضخیم دوزی چیست؟

کسانی که دوست دارند مهارت نازک دوزی را یاد بگیرند، یکی از اولین سوالاتی که برایشان پیش می آید، این است که این هنر، چه فرق ها و تفاوت های اساسی با دوره ی ضخیم دوزی دارد. افرادی که در دوره ی ضخیم دوزی شرکت می کنند، با مهارت هایی به درد بخور و کاربردی همچون، دوخت جلیقه، دوخت انواع کت، دوخت انواع پالتوهای زنانه، ترسیم الگو و دوخت بارانی و شنل آشنا می شوند و این مهارت ها را خیلی خوب یاد می گیرند.

موضوع دیگری که خوب است در خصوص ضخیم دوزی بدانید، این است که این دوره با مهارت هایی چون، خرازی، بنگاه های فعال در حوزه تولید لباس به صورت عمده، راسته دوزی، چرخکاری، شخصی دوزی ها و غیره ارتباط نزدیکی دارد.

این نکته را به خاطر داشته باشید، که ضخیم دوزی، کامل کننده ی نازکدوزی است. کسانی که می خواهند به عنوان یک خیاطِ شخصی دوز فعالیت کرده و یک مغازه خیاطی داشته باشند، برای آنکه به طیف وسیعی از مشتریان خود خدمات رسانی کنند، می بایست در هر دو دوره شرکت کرده و در هر دو آنها به یک فرد ماهر تبدیل شوند. این گروه از خیاطان، در صورتی که رضایت مشتری را کسب کنند، می توانند درآمد خوبی به دست آورند.

جمع بندی

نازک دوزی موضوعی بود که ما در این متن در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه کردیم. کسانی که می خواهند به یک نازک دوز حرفه ای تبدیل شوند می بایست مهارت های مورد نیاز نازک دوزی را به خوبی آموزش ببینند. چنانچه به هنر خیاطی علاقه فراوانی دارید توصیه می کنیم در دوره نازک دوزی نیک اندیشان شرکت کنید. در این دوره، به تمامی مباحث نازک دوز اشاره شده و افراد چنانچه نتوانند با شرکت در یک دوره به مهارت مورد نیاز دست پیدا کنند، می توانند بدون پرداخت هزینه، در دوره های بعدی شرکت کرده و تسلط خود را نسبت به موضوعات افزایش دهند.

برای ثبت نام در دوره آموزش نازک دوزی نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش نازک دوزی نیک اندیشان؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

آیا نیک اندیشان به جز دوره نازک دوزی ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه خیاطی ، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه خیاطی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره خیاطی ضخیم دوزی ، دوره مانتو دوزی ، دوره برشکاری و الگو سازی  ، دوره دوخت لباس بچگانه ، دوره آموزش سوزن دوزی

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
تاریخچه مانتو در دنیا (تحولات مانتو در سال های گذشته)
نوشته بعدی
فیزیوتراپ کیست ؟ و چه وظایفی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image